| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Matte / Black |
| Base Color | Black |
| Finish | Matte |
| Features | Shatter Resistant / Anti-Fog |
| Lens Width | 70 mm |
| Model | Touring II |
| Units | Each |
| Riding Style | Street / Adventure Touring / Dual-Sport |
| Lens | Single |
| Product Name | Goggles |
| Lens Color/Finish | Smoke |
| Material | Polycarbonate / Rubber |
| Gender | Unisex |
| Bridge Width | 16 mm |
| Frame Width | 146 mm |
| Lens Height | 41 mm |
| Size | Large Frame |
| Foam Construction | Single Layer |
| Size Group | Adult |
- Form-fitting goggles block out wind and flying dust
- Lightweight, shatter-resistant polycarbonate lenses
- Anti-fog lenses provide 100% protection from UV radiation
- Accept prescription lenses (not included)
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black