| Specification | Value |
|---|---|
| Width | 36,1 mm (1-27/64") / 1-27/64" / 36.1 mm |
| Thickness | 3/8" / 9,5 mm (3/8") / 9.5 mm |
| Riding Style | Street |
| Length | 74.9 mm / 2-61/64" / 74,9 mm (2-61/64") |
| Mounting Position | Rear |
| Product Name | Brake Pad |
| Type | Sintered Metal |
| Style | Sintered Series |
| Units | Set of 2 |
- Ideal choice for enduro enthusiasts for stability and consistent performance on all types of terrain
- Designed to offer maximum reliability and control even in the toughest conditions
- This sintered compound is characterized by low wear, which guarantees long life and suitable mileage
- It is the ideal alternative to original pads
- Made for reliability and performance on your daily commute or long rides
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2006 | Honda | NSF100 |
- Supplier:
- Parts Unlimited