| Specification | Value |
|---|---|
| Length | 6-1/4" |
| Filament/Function | Single |
| Height | 1-3/4" |
| Number of Bulbs | 6 |
| Watts | 18 W |
| Amps | 1 A |
| Housing Material | Aluminum |
| Units | Each |
| Type | Fog |
| Housing/Stem Color | Black |
| Product Name | Light Bar |
| Riding Style | Street |
| Bulb Type | LED |
| Width | 1/4" |
- Projection lamp uses Hi-Power white LEDs for auxiliary lighting, interior lighting, or driving lights
- No warm-up, lights are instant on/off
- Long life, rated to over 50,000 hours
- Oversized heat-sink
- Cast aluminum body with stainless steel hardware
- Standard 2-wire connection to any 12 V DC input
- Wiring harness part # 2050-0177 with double output wire for two post-mount LED lights sold separately
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black