| Specification | Value |
|---|---|
| Product Name | Battery |
| Style | BTZ10S |
| Type | AGM Maintenance Free |
| Weight | 9 lb |
| Width | 3-1/2" |
| Battery Maximum Charge Rate | 0.9 A |
| CCA/Ampere | 190 A |
| Length | 5-7/8" |
| Units | Each |
| Volts | 12 V |
| Acid | Includes Acid Pack |
| Battery Capacity | 8.6 Ah |
| Height | 3-3/8" |
| Model | BTZ |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Positive Terminal Location | Right |
| Riding Style | Street |
| Color/Finish | Black |
| Negative Terminal Location | Left |
- Maintenance free
- Acid pack included for initial filling
- Upright installation only
- Completely sealed after filling
- Superior power & extended cycle life
- No need to be recharged while stocked
- Suitable for cold weather
- Reduction of plate sulfation
- Longer voltage hold
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2020-2024 | Triumph | Scrambler 1200 XE |
| 2021-2022 | Triumph | Speed Twin |
| 2020-2024 | Triumph | Scrambler 1200 XC |
| 2022-2023 | Triumph | Thruxton RS |
| 2023-2024 | Triumph | Speed Twin 1200 |
| 2022 | Triumph | Scrambler 1200 XC Gold Line |
| 2023 | Triumph | Street Twin Gold Line |
| 2021-2022 | Triumph | Street Twin 1200 |
- Color:
- Black