| Specification | Value |
|---|---|
| Pad Height | 3-1/4" / 83 mm |
| Product Name | Sissy Bar |
| Height | 40" |
| Material | Steel |
| Color/Finish | Powder-Coated / Black |
| Pad Width | 15.2 cm / 6" |
| Style | Stupid Tall |
| Riding Style | Street |
| Type | Fender Rail |
| Units | Each |
- Classic styled, one-piece sissy bar
- Sturdy, TIG-welded steel construction
- Mounts to outside of fender rails for easy installation and removal
- Includes compact black vinyl pad (measures 6" W x 3-1/4" H)
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2006, 2007, 2008, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 2006-2017 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
| 2007-2014 | Harley-Davidson | FXDC Super Glide Custom |
| 2007, 2008, 2009, 2014, 2015, 2016, 2017 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 2006 | Harley-Davidson | Low Rider FXDL |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDLI Dyna Low Rider |
| 2012-2016 | Harley-Davidson | FLD Switchback |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDWGI Dyna Wide Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDCI Super Glide Custom |