| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Street / Off-Road / ATV / Adventure Touring / Dual-Sport / Snow / UTV |
| Units | 3 Pack |
| Product Name | Track |
| Base Color | Black |
| Style | Hinge |
| Length | 24" |
| Model | Edge Glide |
| Width | 9" |
| Color/Finish | Black |
| Height | 1-1/2" |
| Material | Plastic |
- Innovative design provides smooth edge transition from the ground to your trailer or ramp
- Incorporate Caliber's proven friction-reducing glide technology
- Multiple fastening points for strong mounting; integrated edge for easy location fastening
- Great for transition from door to deck
- Great for eliminating snow trap between door and deck
- Sets for enclosed trailers feature heavy-duty easy-flip hinges
- Width accommodates all skis, ski stances and ATV/UTV tires
- 10-piece set can be fastened in a fixed position for tilt trailers
- High-impact plastic (HDPE) construction won't crack, chip, break or warp out
- Stainless steel Torx T-20 screws install with ease (driver included)
- Dimensions: 8-3/4" x 5-7/8" x 1/2"
- Made in the U.S.A.
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black