| Specification | Value |
|---|---|
| Length | 90" |
| Riding Style | Snow / Off-Road |
| Product Name | Ramp |
| Color/Finish | Black |
| Load Capacity | 1200 lb |
| Model | Ramp Pro |
| Base Color | Black |
| Style | Straight |
| Type | Folding |
| Width | 40" |
| Units | Each |
- A safe, effective, and efficient loading solution for snowbikes
- Accommodates loading with or without all Timbersled wheel kits
- Universal hinge system allows ramp to be split, accommodating a wide range of machines
- Innovative LowPro grip design provides traction for all types of tires and tracks
- Integrated traction feet and fingers ensure a safe and secure surface for ground and tailgates
- Ladder folds in half and fits under most ATVs, UTVs, and golf carts
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black