| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Off-Road / ATV / UTV / Snow / Street / Adventure Touring / Dual-Sport |
| Units | Kit |
| Type | Folding |
| Color/Finish | Black |
| Load Capacity | 1500 lb |
| Product Name | Ramp |
| Length | 90" |
| Model | Ramp Pro 2.0 |
| Base Color | Black |
| Style | Straight |
| Width | 52" |
- Safe and effective loading solution for most snowmobiles, ATVs/?UTVs, snowbikes, dirt bikes, motorcycles, and golf carts
- Integrated 11.5 LowPro Grip Glides increase the versatility of the ramp and provide a safe path when entering and exiting the vehicle or trailer
- LowPro Grip Glides accommodate snowmobile ski stances down to 30
- Includes Calibers Retrax strap to easily secure ramp to the vehicle
- Ramp Pro Ramp Grips are available for studded tracks, part # 3902-0180 (requires two sets, sold separately)
- Has additional Retrax accessory strap anchor points to allow users to secure the ramps outer portions when used to load full-size UTVs
- Removable center section with inverted hinges allow users to condense the ramp for smaller vehicles
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black