| Specification | Value |
|---|---|
| Ground Surface | 0,86 m² (1,333 in²) |
| Tooth Count | 15-18 |
| Model | ATV R4S |
| Product Name | Track System |
| Lug Height | 7/8" / 1" |
| Rear Track Length | 98.6" |
| Front Track Width | 8" |
| Rear Height | 24" |
| Units | Each |
| Front Track Length | 93.4" |
| Front Height | 24" |
| Riding Style | ATV |
| Rear Track Width | 8" |
- Sprockets
- Sprockets are adapted for smaller-bore ATVs and adjusted to prevent clutch and engine overload
- Track Width
- Specially adapted 8" track that reduces ground pressure by 50% over tires
- Steel Frame
- Optimized geometry for overall superior performance and handling
- Idler Wheels
- Centered, rubberized double-bearing idler wheels stand up to abuse with a high-impact resistance while preventing ice accumulation
- Mid-Rollers
- Rubberized, sealed mid-rollers increase wheel bearing longevity and prevent ice accumulation during winter use
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2010-2011 | Kymco | MXU 500 |
| 2007-2009 | Kymco | MXU500 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes