| Specification | Value |
|---|---|
| Rear Track Width | 12.5" / 31,8 cm (12,5") |
| Units | Each |
| Front Track Length | 93.4" |
| Front Track Width | 29.2 cm / 11.5" |
| Riding Style | ATV |
| Features | For A-Arm Independent Suspension |
| Lug Height | 1.25" |
| Model | ATV X4S |
| Front Height | 23.8" |
| Ground Surface | 1,3 m² (2000 in²) |
| Rear Track Length | 98.5" |
| Ground Clearance | Front Height - 15-3/8"; Rear Height - 14-5/8" |
| Product Name | Track System |
| Rear Height | 23.2" |
- Solid Steel Frame
- Geometry on the optimized solid steel frame provides better front steering and handling
- Bearing Housing
- Double bearing hubs and oil bath housing for optimum durability
- Flex Track Design
- Front-mounted tracks with flexible sides and a slight curve toward the inside for stable handling and a more comfortable ride
- Idler and Mid-Roller Wheels
- Bolted idler and midroller wheels feature interchangeable double bearings for increased durability and easier maintenance
- Minor modification and light interference are possible on any model.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2014-2017 | Yamaha | YFM700 Grizzly FI 4x4 Auto EPS SE |
| 2020-2025 | Yamaha | YFM700 Grizzly EPS XT-R |
| 2018-2024 | Yamaha | YFM700 Grizzly EPS SE |
| 2018-2026 | Yamaha | YFM700 Grizzly EPS |
| 2014-2017 | Yamaha | YFM700 Grizzly FI 4x4 Auto EPS |
| 2014-2016 | Yamaha | YFM700 Grizzly FI 4x4 Auto |
| 2024-2025 | Yamaha | YFM700 Grizzly EPS Camo |
| 2016-2018 | Yamaha | YFM700 Grizzly EPS LE |
- MAP:
- Yes