| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | ATV |
| Rear Track Length | 98.5" |
| Ground Clearance | Front Height - 15-3/8"; Rear Height - 14-5/8" |
| Product Name | Track System |
| Rear Track Width | 12.5" / 31,8 cm (12,5") |
| Features | For Rigid Axle Suspension / For Dual Range Models |
| Rear Height | 23.2" |
| Ground Surface | 1,3 m² (2000 in²) |
| Lug Height | 1.25" |
| Units | Each |
| Front Height | 23.8" |
| Front Track Width | 11.5" / 29.2 cm |
| Front Track Length | 93.4" |
| Model | ATV X4S |
- Solid Steel Frame
- Geometry on the optimized solid steel frame provides better front steering and handling
- Bearing Housing
- Double bearing hubs and oil bath housing for optimum durability
- Flex Track Design
- Front-mounted tracks with flexible sides and a slight curve toward the inside for stable handling and a more comfortable ride
- Idler and Mid-Roller Wheels
- Bolted idler and midroller wheels feature interchangeable double bearings for increased durability and easier maintenance
- Minor modification and light interference are possible on any model.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1987-1999 | Yamaha | YFM350FW Big Bear 4x4 |
| 1993-2000 | Yamaha | YFM400F Kodiak 4x4 |
| 2002 | Yamaha | Big Bear 400 Hunter Edition 4x4 |
| 1993-2000 | Yamaha | YFM 400 A Kodiak 4x4 |
| 1993-2000 | Yamaha | YFM 400 FW Kodiak 4x4 |
| 1993-2000 | Yamaha | YFM 400 Kodiak 4x4 |
| 2002-2005 | Yamaha | YFM400 Big Bear 4x4 |
| 1999 | Yamaha | Big Bear 350 Hunter Edition 4x4 |
| 1996-1998 | Yamaha | Big Bear 350 SE 4x4 |
| 1993-2000 | Yamaha | YFM 400 FAH Kodiak 4x4 |
| 1993, 1995, 1996, 1997, 1998, 2000 | Yamaha | YFM 400 FA Kodiak 4x4 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes