| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | ATV |
| Model | ATV X4S |
| Rear Track Length | 98.5" |
| Rear Track Width | 31,8 cm (12,5") / 12.5" |
| Front Track Width | 11.5" / 29.2 cm |
| Units | Each |
| Rear Height | 23.2" |
| Features | For A-Arm Independent Suspension / For Models with Arched A-Arms |
| Ground Surface | 1,3 m² (2000 in²) |
| Lug Height | 1.25" |
| Front Track Length | 93.4" |
| Ground Clearance | Front Height - 15-3/8"; Rear Height - 14-5/8" |
| Product Name | Track System |
| Front Height | 23.8" |
- Solid Steel Frame
- Geometry on the optimized solid steel frame provides better front steering and handling
- Bearing Housing
- Double bearing hubs and oil bath housing for optimum durability
- Flex Track Design
- Front-mounted tracks with flexible sides and a slight curve toward the inside for stable handling and a more comfortable ride
- Idler and Mid-Roller Wheels
- Bolted idler and midroller wheels feature interchangeable double bearings for increased durability and easier maintenance
- Minor modification and light interference are possible on any model.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2024-2026 | Polaris | Sportsman 1000 Touring XP Trail |
| 2016-2024 | Polaris | Sportsman 1000 XP High Lifter Edition |
| 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2024, 2025 | Polaris | Sportsman 1000 XP Hunter Edition |
| 2022-2026 | Polaris | Sportsman 1000 XP Ultimate Trail |
| 2018-2019 | Polaris | Sportsman 850 SP |
| 2016, 2017, 2018, 2019, 2021 | Polaris | Sportsman 1000 XP |
| 2022-2024 | Polaris | Sportsman 1000 XP Ride Command Edition |
| 2025-2026 | Polaris | Sportsman 1000 XP Mud Edition |
| 2022-2024 | Polaris | Sportsman 850 Ultimate Trail |
| 2021 | Polaris | Sportsman 850 Ultimate Trail Edition 4x4 |
| 2019-2020 | Polaris | Sportsman 850 SP Premium EPS 4x4 |
| 2022 | Polaris | Sportsman Touring XP 1000 Trail 4x4 |
| 2020 | Polaris | Sportsman 1000 XP Premium |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes