| Specification | Value |
|---|---|
| Features | For Rigid Axle Suspension |
| Front Height | 25" |
| Front Track Width | 12.5" |
| Ground Surface | 1,62 m² (2520 in²) |
| Rear Track Width | 14" |
| Rear Track Length | 116.7" |
| Tooth Count | 15-18 |
| Front Track Length | 98.5" |
| Product Name | Track System |
| Model | UTV 4S1 |
| Rear Height | 24.7" |
| Riding Style | UTV |
| Lug Height | 1.125" |
| Units | Each |
| Ground Clearance | +5" |
- Anti-rotation bracket bolted onto the frame with factory pre-loaded spring and dual rubber damper (rear only) makes adjusting the rod and track to the required angle easier
- Easier switch between tracks and tires allows side-by-side enthusiasts to go out and free themselves from the road as quickly as possible
- Mid-roller suspension feature minimizes vibration and increases ride comfort
- Sturdier and more adjustable tensioner prevents critical part misalignment
- Hub and bearing features a bigger oil cap for easier maintenance
- Easier installation and improved vehicle adaptability
- Solid Steel Frame
- Open lightweight steel frame design easily sheds snow, mud and debris and pivots in tandem at each end
- Bearing Housing
- Triple bearing design with oil bath lubrication improves durability and stainless sleeves for greater reliability
- Stainless sleeves for greater reliability
- Puncture-Proof Tires
- High-density tire with adjusted shape reduces friction and wear, maximizes shock absorption to improve ride quality and delivers trouble-free performance
- Tandem Stabilizer and Wheel Shaft
- Tandem stabilizer features rubber-mounted shafts that eliminate the need for greasing and absorbs shocks for a smoother, more stable ride
- Wheel and Seal
- Enhanced wheel seal design improves sealing and guiding, reduces wear and eliminates water absorption due to temperature variations
- Flex Track Design
- Front-mounted tracks with flexible sides and slight curve toward the inside
- Not recommended for use over 25 mph.
- Minor modification and light interference are possible on any model.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2013-2014 | Can-Am | Commander DPS 800R |
| 2013-2018 | Can-Am | Commander 1000 DPS |
| 2011-2013 | Can-Am | Commander 1000 X |
| 2014-2020 | Can-Am | Commander Max 1000 DPS |
| 2014-2018 | Can-Am | Commander Max 1000 XT |
| 2015-2016 | Can-Am | Commander Max 1000 LTD |
| 2011-2020 | Can-Am | Commander 800R |
| 2011-2020 | Can-Am | Commander 800R XT |
| 2017-2020 | Can-Am | Commander Max 800R DPS |
| 2015-2020 | Can-Am | Commander 800R DPS |
| 2018-2020 | Can-Am | Commander 1000R XT |
| 2018 | Can-Am | Commander Max 1000R DPS |
| 2011-2018 | Can-Am | Commander 1000 XT |
| 2014-2020 | Can-Am | Commander 1000 XT-P |
| 2018-2020 | Can-Am | Commander 1000R DPS |
| 2017-2018 | Can-Am | Commander 1000 Limited |
| 2012-2016 | Can-Am | Commander 1000 LTD |
| 2019-2020 | Can-Am | Commander 1000R Limited |
| 2019-2020 | Can-Am | Commander Max 1000R LTD 4x4 |
| 2016-2018 | Can-Am | Commander 1000 Mossy Oak Hunting Edition |
| 2013 | Can-Am | Commander DPS 1000 |
| 2018-2020 | Can-Am | Commander Max 1000R XT |
| 2017-2018 | Can-Am | Commander Max 1000 Limited |
| 2011-2014 | Can-Am | Commander 1000 |
| 2018 | Can-Am | Commander 1000R Mossy Oak Hunting Edition |
- MAP:
- Yes