| Specification | Value |
|---|---|
| Product Name | Track System |
| Front Height | 23.8" |
| Ground Surface | 1,3 m² (2000 in²) |
| Lug Height | 1.25" |
| Model | UTV X4S |
| Riding Style | UTV |
| Rear Track Width | 12.5" |
| Units | Each |
| Front Track Length | 93.4" |
| Ground Clearance | Front Height - 15-3/8"; Rear Height - 14-5/8" |
| Rear Height | 23.2" |
| Features | For Rigid Axle Suspension |
| Front Track Width | 11.5" |
| Rear Track Length | 98.5" |
- Designed for small to mid-size side-by-side vehicles with 2 seats and are 700 cc's or smaller
- Versatile UTV track system
- Solid Steel Frame
- Geometry on the optimized solid steel frame provides better front steering and handling
- Bearing Housing
- Double bearing hubs and oil bath housing for optimum durability
- Flex Track Design
- Front-mounted tracks with flexible sides and slight curve toward the inside for a stable handling and a more comfortable ride than traditional tracks
- Idler and Mid-Roller Wheels
- Bolted idler and midroller wheels feature interchangeable double bearings for increased durability and easier maintenance
- Minor modification and light interference are possible on any model.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2017-2019 | Kawasaki | KAF400 Mule SX 4x4 SE |
| 2017-2019 | Kawasaki | KAF400 Mule SX 4x4 XC SE |
| 2014-2016 | Kawasaki | KAF400 Mule 610 4x4 XC SE |
| 2017-2019 | Kawasaki | KAF400 Mule SX 4x4 XC Camo |
| 2019-2021 | Kawasaki | KAF400 Mule SX 4x4 XC Camo FI |
| 2017-2025 | Kawasaki | KAF400 Mule SX |
| 2019-2023 | Kawasaki | KAF400 Mule SX 4x4 FI |
| 2020-2021 | Kawasaki | KAF400 Mule SX 4x4 SE FI |
| 2017, 2018, 2019, 2024, 2025 | Kawasaki | KAF400 Mule SX 4x4 XC |
| 2010-2016 | Kawasaki | KAF400 Mule 610 4x4 XC |
| 2019, 2024, 2025 | Kawasaki | KAF400 Mule SX 4x4 XC LE |
| 2006-2016 | Kawasaki | KAF400 Mule 610 4x4 |
| 2017, 2018, 2019, 2024, 2025 | Kawasaki | KAF400 Mule SX 4x4 |
| 2019-2023 | Kawasaki | KAF400 Mule SX 4x4 XC FI |
| 2023-2025 | Kawasaki | KAF400 Mule SX 4x4 FE |
| 2019-2023 | Kawasaki | KAF400 Mule SX 4x4 XC LE FI |
| 2016 | Kawasaki | KAF400 Mule 610 4x4 SE |
| 2021 | Kawasaki | KAF 400 Mule SX SE 4x4 EFI |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes