| Specification | Value |
|---|---|
| Market Segment | ATV / UTV |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 7" |
| Style | Intermediate Surfaces / General Purpose / Hard Terrain |
| Load/Speed-Index | 72F |
| Type | Tubeless |
| Construction | - (Bias) |
| Riding Style | UTV / ATV |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 4.5" |
| Tire Diameter | 25" |
| Tire Size | 25x8-12 |
| Recommended Operating PSI | See Vehicle Owner's Manual |
| Rim Diameter | 12" |
| Units | Each |
| Directional Tread Pattern | No |
| Mounting Position | Front/Rear |
| Ply Rating | 4 Ply |
| Product Name | Tire |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Tread Depth | 16/32" |
| Width | 8" |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
| Tread Pattern/Model | All Trail |
- The industry's first purposely built hard-surface application tire
- Perfect for lawn, turf and parking lot security applications
- For hard surface and trail
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Tire Size:
- 25x8-12