| Specification | Value |
|---|---|
| Market Segment | ATV / UTV |
| Construction | - (Bias) |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
| Recommended Operating PSI | See Vehicle Owner's Manual |
| Riding Style | ATV / UTV |
| Rim Diameter | 12" |
| Style | Intermediate Surfaces / Hard Terrain / General Purpose |
| Units | Each |
| Directional Tread Pattern | No |
| Mounting Position | Front/Rear |
| Product Name | Tire |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Load/Speed-Index | 101F |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 7.5" |
| Tire Size | 25x9-12 |
| Tread Pattern/Model | All Trail II |
| Type | Tubeless |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 5" |
| Tread Depth | 16/32" |
| Width | 9" |
| Ply Rating | 4 Ply |
| Tire Diameter | 25" |
- Specially formulated compound for extended tire life and responsive handling
- Suitable for various hard surface conditions, from pavement to hard-packed soil
- Low, wide profile reduces soft wallowing chassis roll
- Tightly grooved tread design for enhanced stability
- Made in the USA
- Tire Size:
- 25x9-12