| Specification | Value |
|---|---|
| Market Segment | ATV / UTV |
| Construction | R (Radial) |
| Riding Style | UTV / ATV |
| Style | Utility / All-Terrain |
| Directional Tread Pattern | No |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 6" |
| Product Name | Tire |
| Recommended Operating PSI | See Vehicle Owner's Manual |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Tread Pattern/Model | Versa Trail ATR |
| Units | Each |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
| Mounting Position | Front/Rear |
| Rim Diameter | 14" |
| Tread Depth | 3/4" |
| Type | Tubeless |
| Tire Size | 28x10R14 |
| Load/Speed-Index | 67M |
| Tire Diameter | 28" |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 8.5" |
| Ply Rating | 6 Ply |
| Width | 10" |
- Durable 6 ply rated construction and heavy nylon fabric carcass provides unequaled puncture resistance
- Super-deep rim guard designed to secure tire to rim on styled aftermarket wheels
- Tough tread rubber compound protects against cuts, chips and tread wear
- Non-directional tread pattern delivers a smooth ride on any terrain
- 3/4" lug depth for maximum handling and traction control
- Introducing the Versa Trail ATR, the first Carlisle branded, all-purpose utility tire for side-by-sides and utility ATVs.
- Tire Size:
- 28x10R14