| Specification | Value |
|---|---|
| Pad Width | 12" |
| Product Name | Sissy Bar |
| Width | 12" |
| Color/Finish | Chrome |
| Units | Each |
| Pad Height | 8-1/4" |
| Type | Short |
| Features | Includes Backrest Pad |
| Height | 14" |
| Riding Style | Street |
| Material | Steel |
| Style | Round |
- Solid, high-strength steel round bars use the same simple installation method and the same support brackets as Cobra square bars
- Come with a pad (12" W x 8.25" H x 2.5" thick) and a plain steel backrest insert
- Include everything you need for installation
- Made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2000-2005 | Harley-Davidson | FXST Softail Standard |
| 2001-2006 | Harley-Davidson | FLSTFI Fat Boy |
| 2001-2005 | Harley-Davidson | FXSTBI Night Train |
| 2000-2005 | Harley-Davidson | FXSTS Springer Softail |
| 2000-2005 | Harley-Davidson | FXSTB Night Train |
| 2000-2006 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2005 | Harley-Davidson | 15th Anniversary Fat Boy FLSTF |
| 2001-2005 | Harley-Davidson | FXSTSI Springer Softail |
| 2001-2005 | Harley-Davidson | FXSTI Softail Standard |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Chrome