| Specification | Value |
|---|---|
| Pad Width | 12" |
| Product Name | Sissy Bar |
| Style | Round |
| Type | Standard |
| Width | 12" |
| Material | Steel |
| Features | Includes Backrest Pad |
| Height | 17" |
| Pad Height | 8-1/4" |
| Riding Style | Street |
| Color/Finish | Chrome |
| Units | Each |
- Solid, high-strength steel round bars use the same simple installation method and the same support brackets as Cobra square bars
- Come with a pad (12" W x 8.25" H x 2.5" thick) and a plain steel backrest insert
- Include everything you need for installation
- Made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2000-2017 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2005-2017 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2000-2003 | Harley-Davidson | FLSTS Heritage Springer |
| 2006 | Harley-Davidson | FLST Heritage Softail |
| 2001-2006 | Harley-Davidson | FLSTCI Heritage Softail Classic |
| 2005-2006 | Harley-Davidson | FLSTSCI Softail Springer Classic |
| 2001-2003 | Harley-Davidson | FLSTSI Heritage Springer |
| 2005-2006 | Harley-Davidson | FLSTNI Softail Deluxe |
| 2005-2007 | Harley-Davidson | FLSTSC Softail Springer Classic |
| 2006 | Harley-Davidson | FLSTI Heritage Softail |
- Color:
- Chrome