| Specification | Value |
|---|---|
| Height | 17" |
| Material | Steel |
| Style | Square |
| Color/Finish | Black |
| Features | Includes Backrest Pad |
| Pad Height | 8-3/4" |
| Riding Style | Street |
| Units | Each |
| Pad Width | 7-1/2" |
| Product Name | Sissy Bar |
| Type | Standard |
- Make life easier for your passengers by offering back support
- Also helps carry your luggage
- Made from high-strength steel with heavy-duty mounting brackets and comes with a pad
- Use stock mounting points for a no-fabrication installation
- Include everything you need for installation
- Made in the U.S.A.
- Optional luggage rack sold separately
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2006-2017 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
| 2007-2014 | Harley-Davidson | FXDC Super Glide Custom |
| 2007-2010 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDCI Super Glide Custom |
| 2006 | Harley-Davidson | FXDI Dyna Super Glide |
- Color:
- Black