| Specification | Value |
|---|---|
| Length | 8,1 mm (0,317") / 0.317" / 8.1 mm |
| Product Name | Spacer |
| Base Color | Silver |
| Color/Finish | Polished / Chrome |
| Inside Diameter | 25 mm / 25 mm (63/64") / 63/64" |
| Compatibility | OEM Compatible |
| Riding Style | Street |
| Type | Wheel |
| Units | Each |
| Outside Diameter | 37.6 mm / 37,6 mm (1,48") / 1.48" |
| Material | Steel |
| Mounting Position | Front Right |
| Finish | Chrome / Polished |
- Steel construction, polished, then chrome-plated
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2008-2010 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 2009-2013 | Harley-Davidson | XL883N Iron 883 |
| 2008-2009 | Harley-Davidson | XL883C Sportster 883 Custom |
| 2008-2012 | Harley-Davidson | XL1200N Sportster 1200 Nightster |
| 2008-2010 | Harley-Davidson | XL883L Sportster 883 Low |
| 2008-2011 | Harley-Davidson | XL1200L Sportster 1200 Low |
| 2008 | Harley-Davidson | XL883 Sportster |
| 2012-2013 | Harley-Davidson | XL1200V Seventy-Two |
| 2008 | Harley-Davidson | XL1200R Sportster 1200 Roadster |
- Color:
- Silver