| Specification | Value |
|---|---|
| Inside Diameter | 13 mm |
| Units | Each |
| Application | Shifter Shaft |
| Outside Diameter | 22 mm |
| Thickness | 5 mm |
| Product Name | Seal |
| Riding Style | Street |
- High-quality seals allow for proper sealing of common leaks
- Made of quality materials developed for maximum performance tolerances and longevity
- Recommended to replace the countershaft sprocket seal when servicing/replacing the countershaft sprocket
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1981-1983 | Kawasaki | KZ 650 B |
| 1991, 1993 | Kawasaki | ZX-7 Ninja |
| 1992, 1994, 1995 | Kawasaki | ZX750 Ninja ZX-7 |
| 1996, 1997, 1998, 2001, 2002 | Kawasaki | ZX750 Ninja ZX-7R |
| 1999, 2000, 2003 | Kawasaki | ZX-7 R Ninja |
| 1994-2001 | Kawasaki | ZX900 Ninja ZX-9R |
| 1986-2012 | Kawasaki | EX250 |
| 1987-1994 | Kawasaki | Ninja 600 |
| 1987-1993 | Kawasaki | EX500 |
| 1994-2009 | Kawasaki | EX500 Ninja 500 |
| 1980-1983 | Kawasaki | KZ550A |
| 1981-1985 | Kawasaki | KZ 550 D Gpz |
| 1995-2002 | Kawasaki | ZX600 Ninja ZX-6R |
| 1977-1980 | Kawasaki | KZ650B/F |
| 2005-2006 | Kawasaki | ZZR 600 |
| 2013-2017 | KTM | 390 Duke |
| 2013-2017 | KTM | RC 390 |
| 1987-1995 | Honda | CBR1000F |
| 1990-1994 | Honda | VFR750F |
- Supplier:
- Parts Unlimited