| Specification | Value |
|---|---|
| Inside Diameter | 14 mm |
| Units | Each |
| Application | Shifter Shaft |
| Outside Diameter | 22 mm |
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport / Street |
| Thickness | 6 mm |
| Product Name | Seal |
- High-quality seals allow for proper sealing of common leaks
- Made of quality materials developed for maximum performance tolerances and longevity
- Recommended to replace the countershaft sprocket seal when servicing/replacing the countershaft sprocket
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2012-2016 | Suzuki | V-Strom 650 |
| 1999-2015 | Suzuki | GSX1300R Hayabusa |
| 2004-2011 | Suzuki | DL650 V-Strom |
| 1999-2008 | Suzuki | SV650 |
| 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015 | Suzuki | GSX-R750 |
| 1997 | Suzuki | TL 1000 R |
| 1998-2003 | Suzuki | TL1000R |
| 1992, 1993, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016 | Suzuki | GSX-R600 |
| 2002-2003 | Suzuki | TL 1000 S |
| 2001-2015 | Suzuki | GSX-R1000 |
| 1993-1998 | Suzuki | GSX-R1100 |
| 1994-1996 | Suzuki | RF600 |
| 1997-2001 | Suzuki | TL1000S |
| 2003-2006 | Suzuki | SV1000/S |
| 1994-1997 | Suzuki | RF900 |
| 2010 | Suzuki | GSX-R 750 |
- Supplier:
- Parts Unlimited