| Specification | Value |
|---|---|
| Bearing | Igus Inner Bearing / Double Cartridge Outer Bearing |
| Body Material | AM60B Magnesium Alloy |
| Color/Finish | Black |
| Length | 3-15/16" / 10 cm |
| Type | Flat |
| Units | Pair |
| US Shoe Size | 10 - 15 |
| Model | Stamp 3 |
| Riding Style | Bicycle |
| Style | Trail / Downhill / Enduro |
| Weight | 12.4 oz. / 351 g |
| Width | 3-15/16" / 10 cm |
| Product Name | Pedals |
| Spindle Material | Forged SCM 415 Chromoly Steel |
| EU Shoe Size | 43 - 49 |
| Size | Small |
- Size specific platform pedal provides optimal shoe/pedal interface
- AM60B Magnesium Alloy pedal body for weight reduction
- Forged SCM 415 Chromoly Steel Spindle
- Minimal body profile - 16 mm thin
- Concave pin profile and 10 adjustable pins per side for grip
- Premium bearings and seal system
- Serviceable
- Size:
- SM
- Color:
- Black