| Specification | Value |
|---|---|
| Product Name | Fog Light |
| For Make | Harley Davidson |
| LED/Light Color | White |
| Overall Diameter | 2-3/8" |
| Watts | 20 W |
| Bulb Type | LED |
| Housing/Stem Color | Chrome |
| Length | 3-3/16" |
| Lens Color | Clear |
| Riding Style | Street |
| Units | Pair |
| Brightness | 430 lm |
- Utilize Cree LEDs to produce a superior beam pattern with a super-bright white LED halo
- Easily mount to engine guards with ProBEAM Tube clamps (PART #s 2040-2345 and 2040-2346, sold separately
- Short circuit and thermal overload protection
- Plug-and-Play wire harness
- 20 watts, 430 lumens
- Measure 3.2 L x 2.36 D
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2012 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2013 | Harley-Davidson | FLHRSE5 CVO Road King |
| 2011 | Harley-Davidson | FLHXSE2 CVO Street Glide |
| 2010 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2012 | Harley-Davidson | FLHXSE3 CVO Street Glide |
| 2013 | Harley-Davidson | FLTRXSE2 CVO Road Glide Custom |
- MAP:
- Yes
- Color:
- Chrome