| Specification | Value |
|---|---|
| Lens Material | Polycarbonate |
| Number of Bulbs | 18 |
| Height | 3/4" |
| LED/Light Color | White / Amber |
| Lens Color | Smoke |
| Mounting Position | Front |
| Riding Style | UTV |
| Width | 1/2" |
| Housing Material | Plastic |
| For Make | Universal |
| Housing/Stem Color | Black |
| Length | 8-3/8" |
| Bulb Type | LED |
| Filament/Function | Dual |
| Product Name | Turn Signal |
| Units | Pair |
| Volts | 12 V |
- 18 LEDs illuminate a bright white running light, then flash as an amber turn signal
- When the turn signal is activated, the white light remains off to provide a full contrast left and right turn signals
- Mounts to the vehicle with provided hardware, and also has double-sided tape for added security
- 6' wire leads exit the back center of each unit and are pinned for use with provided quick connectors
- With connectors installed, lights are plug and play with Custom Dynamics SXS Turn Signal Module part # 2050-0449 and SXS Turn Signal Switch part # 2106-0582 (sold separately)
- Works on all 12 V DC systems
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black