| Specification | Value |
|---|---|
| For Make | Harley Davidson |
| Height | 1/2" |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
| Type | Turn Signal / Running Light / Brake Light |
| Length | 2-1/4" |
| Product Name | Control Module |
| Width | 2" |
- Converts rear single-function turn signals into multi-function lights: low-intensity running
- Redesigned compact size to fit easier under the seat. Dimensions: 2-1/4 x 2 x 1/2
- Enables optional brake flash and strobe patterns for enhanced visibility
- Brake alert patterns can be independently applied to rear turn signals, center taillight, or both
- Compatible with recommended Custom Dynamics Rear Red LED Turn Signal Inserts part # 2020-1673 or 2020-2158 (sold separately)
- Plug-and-Play
- DOT compliance requires rear turn signals to be converted to red illumination.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2004-2006 | Harley-Davidson | 1200 Custom EFI XLC |
| 2012-2016 | Harley-Davidson | XL1200V Seventy-Two |
| 2004-2008 | Harley-Davidson | XL883 Sportster |
| 2005-2010 | Harley-Davidson | XL883L Sportster 883 Low |
| 2011-2013 | Harley-Davidson | XL883L SuperLow |
| 2009-2012 | Harley-Davidson | XL883N Iron 883 |
| 2006-2011 | Harley-Davidson | XL1200L Sportster 1200 Low |
| 2010-2012 | Harley-Davidson | XL1200X Forty-Eight |
| 2004-2009 | Harley-Davidson | XL883C Sportster 883 Custom |
| 2005-2007 | Harley-Davidson | XL883R Sportster 883 Roadster |
| 2004-2008 | Harley-Davidson | XL1200R Sportster 1200 Roadster |
- MAP:
- Yes