| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Street |
| Type | Brake Light / Running Light / Turn Signal |
| Width | 2" |
| Units | Each |
| Length | 2-1/4" |
| Product Name | Control Module |
| For Make | Harley Davidson |
| Height | 1/2" |
- Converts rear single-function turn signals into multi-function lights: low-intensity running
- Redesigned compact size to fit easier under the seat. Dimensions: 2-1/4 x 2 x 1/2
- Enables optional brake flash and strobe patterns for enhanced visibility
- Brake alert patterns can be independently applied to rear turn signals, center taillight, or both
- Compatible with recommended Custom Dynamics Rear Red LED Turn Signal Inserts part # 2020-1673 or 2020-2158 (sold separately)
- Plug-and-Play
- DOT compliance requires rear turn signals to be converted to red illumination.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2018-2024 | Harley-Davidson | FLHCS Heritage Classic 114 |
| 2018-2020 | Harley-Davidson | FXLR Low Rider 107 |
| 2018-2021 | Harley-Davidson | FLHC Heritage Classic 107 |
| 2018-2020 | Harley-Davidson | FLDE Deluxe 107 |
| 2019-2020 | Harley-Davidson | FXDRS FXDR 114 |
| 2022-2024 | Harley-Davidson | FXLRS Low Rider S 117 |
| 2022-2024 | Harley-Davidson | FXLRST Low Rider ST 117 |
| 2024 | Harley-Davidson | FLI Hydra-Glide Revival |
| 2022 | Harley-Davidson | FXRST Low Rider El Diablo 117 |
- MAP:
- Yes