| Specification | Value |
|---|---|
| Product Name | Gauge |
| Type | Speedometer |
| Housing Color | Chrome |
| Riding Style | Street |
| Face Color | Black |
| Style | Spiked |
| Units | Each |
| Width | 6-1/2" |
| Length | 2-1/4" |
| Calibration | 0 mph - 199 mph |
| Depth | 1-3/4" |
| Model | MLX-9000 |
- Can be configured to show just what the rider wants to see
- Automatically dims and brightens depending on light levels
- Independently select colors for speed reading, message center information, bar-graph readouts and gauge labels, or choose from 12 preset themes
- 0-199 mph/km/h speedometer, 0-8,000 rpm bar graph tachometer, oil pressure gauge (sensor included), voltmeter, fuel level gauge (requires stock sender, gear position readout, clock, million-mile odometer with dual trip meters)
- Also includes turn signal, high beam, neutral, low fuel/oil/voltage, service engine and wait-to-start indicators
- Performance displays can show 0-60 mph/km/h timer, 1/4-mile time and speed, and high speed rpm recall
- Features Bluetooth technology that allows easy setup and customization from a smartphone or tablet
- 31 illumination colors available
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black