| Specification | Value |
|---|---|
| Rear Seat Width | 7-3/4" |
| Type | 2-Up Seat |
| Decoration | Smooth |
| Features | Fits Stock Tank |
| Model | Weekday XL |
| Rear Seat Length | 9-1/4" |
| Base Color | Black |
| Material | Leather / Vinyl |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Driver Seat Length | 11-1/2" |
| Driver Seat Width | 13" |
| Overall Seat Length | 28-1/2" |
| Riding Style | Street |
- The natural leather inserts are able to breathe while the vinyl sides keep their shape in the high-stress points
- Low profile in the driver's portion, this 2-up seat has a substantial pillion seat for the passenger
- Made in the U.S.A.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2011-2013 | Harley-Davidson | FXS Blackline |
| 2016-2017 | Harley-Davidson | FLSS Softail Slim S |
| 2012-2017 | Harley-Davidson | FLS Softail Slim |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black