| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Street |
| Terminal Configuration | Threaded Stud |
| Center Electrode Type | Fine Wire |
| Spark Gap | 0.035" / 0.9 mm |
| Units | Each |
| Electrode Tip Material | Iridium |
| Ground Electrode Shape | Angled |
| Hex Size | 16 mm |
| Heat Range | 27 |
| Thread Reach | 19.1 mm |
| Electrical Resistance | 5k Ohms |
| Model | IU27A |
| Center Electrode Projection | Non-Projected |
| Product Name | Spark Plug |
| Style | Iridium |
| Type | Resistor |
- Six times harder than platinum, iridium withstands temperatures up to 4,000°F
- Because the iridium electrodes of these plugs can be shrunk to only 0.4mm, voltage requirements decrease while firing performance improves
- 360° laser welding of electrode provides a seal that resists wear even in the worst conditions
- Ground electrode features a tapered cut and U-groove that form a large volume area for the flame's center
- Supplier:
- Parts Unlimited