| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Street / UTV / Snow / ATV / Off-Road / Watercraft / Adventure Touring / Dual-Sport |
| Product Name | Spark Plug |
| Thread Reach | 19.1 mm |
| Model | W27ESR-U |
| Spark Gap | 0.028" / 0.7 mm |
| Terminal Configuration | Threaded Stud |
| Type | Resistor |
| Units | Each |
| Ground Electrode Shape | U-Groove |
| Style | U-Groove |
| Center Electrode Type | Standard |
| Electrode Tip Material | Nickel Alloy |
| Heat Range | 27 |
| Center Electrode Projection | Non-Projected |
| Hex Size | 20.6 mm |
- 100 percent pre-fired to ensure reliable operation
- Copper core center electrode for superior thermal conductivity
- Unique five-rib insulator reduces flashover and decreases voltage loss
- Dual copper and glass seal bonds the center electrode and insulator together for a gas-tight seal.
- Original Equipment in automotive applications