| Specification | Value |
|---|---|
| Product Name | Brake Pad |
| Type | Sintered Metal |
| Thickness | 11/32" / 8.8 mm |
| Units | Set of 2 |
| Width | 1-25/32" / 45.4 mm |
| Length | 69.5 mm / 2-47/64" |
| Mounting Position | Front |
| Style | RDP Racing |
| Material | Copper Alloy |
| Riding Style | Street |
- Pads have a quick break-in period so you get maximum performance fast
- DP Brakes design and materials ensure consistent, hard stops and fade-free performance
- Sintered metal compounds outlast more conventional organic or aramid pads
- RDP Race pads are for race/track use only; not for street use. Any other use could result in death or serious injury.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2018-2024 | Husqvarna | Vitpilen 401 |
| 2018-2020 | Husqvarna | Vitpilen 701 |
| 2019-2024 | Husqvarna | Svartpilen 401 |
| 2024-2025 | Aprilia | RS 457 |
- Supplier:
- Parts Unlimited