| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Street |
| Units | Set of 2 |
| Thickness | 7.5 mm / 19/64" |
| Type | Sintered Metal |
| Material | Copper Alloy |
| Mounting Position | Front |
| Width | 55.3 mm / 2-11/64" |
| Product Name | Brake Pad |
| Style | RDP Racing |
| Length | 2-15/16" / 74.8 mm |
- Pads have a quick break-in period so you get maximum performance fast
- DP Brakes design and materials ensure consistent, hard stops and fade-free performance
- Sintered metal compounds outlast more conventional organic or aramid pads
- RDP Race pads are for race/track use only; not for street use. Any other use could result in death or serious injury.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2013-2016 | Kawasaki | ZX 600R Ninja |
| 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2023, 2025 | Kawasaki | ZX636 Ninja ZX-6R ABS |
| 2013-2019 | Kawasaki | ZX 636R Ninja |
| 2013-2025 | Kawasaki | ZX636 Ninja ZX-6R |
| 2020 | Kawasaki | EX650 Ninja 650 ABS KRT Edition |
| 2016, 2017, 2018, 2019, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 | Kawasaki | ZX636 Ninja ZX-6R ABS KRT Edition |
| 2021-2022 | Kawasaki | Ninja ZX-6R ABS |
| 2024 | Kawasaki | ZX636 Ninja ZX-6R 40th Anniversary Edition ABS |
| 2018 | Kawasaki | ZX636 Ninja ZX-6R KRT Edition |
| 2003-2004 | Honda | CBR600RR |
| 1998-2003 | Honda | CBR929RR |
| 2001-2006 | Honda | CBR600F4 |
| 1998-2003 | Honda | CBR954RR |
| 1998-2003 | Honda | CBR900RR |
| 2000-2006 | Honda | RVT1000R RC51 |
| 2001-2006 | Honda | CBR600F F4I |
| 1999-2000 | Honda | CBR600F4i |
| 1999-2000 | Honda | CBR600F F4 |
| 2015 | Honda | GL1800 Valkyrie |
- Supplier:
- Parts Unlimited