| Specification | Value |
|---|---|
| Units | Set of 2 |
| Length | 37.7 mm / 1-31/64" |
| Width | 49.9 mm / 1-31/32" |
| Style | RDP Racing |
| Thickness | 5/16" / 7.8 mm |
| Mounting Position | Front |
| Material | Copper Alloy |
| Riding Style | Street |
| Product Name | Brake Pad |
| Type | Sintered Metal |
- Pads have a quick break-in period so you get maximum performance fast
- DP Brakes design and materials ensure consistent, hard stops and fade-free performance
- Sintered metal compounds outlast more conventional organic or aramid pads
- RDP Race pads are for race/track use only; not for street use. Any other use could result in death or serious injury.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2012, 2013, 2014, 2019 | Kawasaki | ZX1400 Ninja ZX-14R |
| 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2018 | Kawasaki | Ninja ZX-14R |
| 2006-2015 | Kawasaki | Ninja ZX-14R SE |
| 2007, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 | Kawasaki | ZG1400 Concours 14 |
| 2008-2021 | Kawasaki | ZG1400 Concours ABS |
| 2007-2008 | Kawasaki | Z1000 |
| 2015-2017 | Kawasaki | ZX1400 Ninja ZX-14R ABS |
| 2008-2010 | Kawasaki | ZG1400 Concours |
| 2007 | Kawasaki | ZG1400A Concours 14 ABS |
| 2016-2018 | Kawasaki | ZX1400 Ninja ZX-14R ABS SE |
| 2007-2012 | Kawasaki | ZX600 Ninja ZX-6R |
- Supplier:
- Parts Unlimited