| Specification | Value |
|---|---|
| Mounting Position | Front / Rear / Front Right |
| Thickness | 7.6 mm / 19/64" |
| Product Name | Brake Pad |
| Type | Sintered Metal |
| Length | 77 mm / 3-13/16" / 96.7 mm / 3-1/32" |
| Units | Set of 2 |
| Width | 1-21/32" / 42 mm |
| Riding Style | Street |
| Style | RDP Racing |
| Material | Copper Alloy |
- Pads have a quick break-in period so you get maximum performance fast
- DP Brakes design and materials ensure consistent, hard stops and fade-free performance
- Sintered metal compounds outlast more conventional organic or aramid pads
- RDP Race pads are for race/track use only; not for street use. Any other use could result in death or serious injury.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2018-2023 | Kawasaki | EX400 Ninja 400 |
| 1978-1979 | Kawasaki | KZ400B |
| 2020-2023 | Kawasaki | ER400 Z400 ABS |
| 2019-2024 | Kawasaki | BR125 Z125 PRO |
| 2019 | Kawasaki | Z400 ABS |
| 2007-2019 | Suzuki | AN400 Burgman |
| 2009, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2018, 2019, 2020, 2022, 2023, 2024, 2025 | Suzuki | AN400 Burgman ABS |
| 2007, 2008, 2010, 2017, 2021 | Suzuki | Burgman 400 ABS |