| Specification | Value |
|---|---|
| Thickness | 5/16" / 7.8 mm |
| Type | Sintered Metal |
| Length | 49.5 mm / 1-15/16" |
| Width | 1-17/32" / 38.7 mm |
| Mounting Position | Front |
| Product Name | Brake Pad |
| Style | RDP Racing |
| Riding Style | Street |
| Material | Copper Alloy |
| Units | Set of 2 |
- Pads have a quick break-in period so you get maximum performance fast
- DP Brakes design and materials ensure consistent, hard stops and fade-free performance
- Sintered metal compounds outlast more conventional organic or aramid pads
- RDP Race pads are for race/track use only; not for street use. Any other use could result in death or serious injury.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2003-2006 | Kawasaki | ZX 636R Ninja |
| 2004-2007 | Kawasaki | ZX1000 Ninja ZX-10R |
| 2003 | Kawasaki | ZX600 Ninja ZX6-RR |
| 2004-2005 | Kawasaki | ZX1200 Ninja ZX-12R |
| 2003 | Suzuki | GSX-R1000 |
| 2005 | Suzuki | M95 Boulevard |
- Supplier:
- Parts Unlimited