| Specification | Value |
|---|---|
| Length | 3-57/64" / 98.8 mm |
| Material | Copper Alloy |
| Product Name | Brake Pad |
| Style | RDP Racing |
| Width | 1-31/32" / 50.1 mm |
| Thickness | 8.3 mm / 21/64" |
| Units | Set of 2 |
| Type | Sintered Metal |
| Mounting Position | Front |
| Riding Style | Street |
- Pads have a quick break-in period so you get maximum performance fast
- DP Brakes design and materials ensure consistent, hard stops and fade-free performance
- Sintered metal compounds outlast more conventional organic or aramid pads
- RDP Race pads are for race/track use only; not for street use. Any other use could result in death or serious injury.