| Specification | Value |
|---|---|
| Length | 75.2 mm / 2-31/32" |
| Riding Style | Street |
| Thickness | 8.7 mm / 11/32" |
| Units | Set of 2 |
| Width | 2-7/64" / 53.5 mm |
| Material | Copper Alloy |
| Mounting Position | Front |
| Type | Sintered Metal |
| Product Name | Brake Pad |
| Style | RDP Racing |
- Pads have a quick break-in period so you get maximum performance fast
- DP Brakes design and materials ensure consistent, hard stops and fade-free performance
- Sintered metal compounds outlast more conventional organic or aramid pads
- RDP Race pads are for race/track use only; not for street use. Any other use could result in death or serious injury.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2004-2012 | Aprilia | RSV 1000 R Mille Factory |
| 2005-2008 | Aprilia | RSV 1000 R Factory |
| 2004-2010 | Aprilia | RSV 1000 Tuono Factory |
| 2001-2003 | Aprilia | RSV Mille R |
| 2004 | Aprilia | RSV Mille R Nera |
| 2004 | Benelli | 900 RS |
| 2007-2008 | Benelli | Tornado Naked Tre 1130 Sport Evo |
| 2006-2009 | Benelli | Tornado Tre 1130 |
| 2006-2007 | Benelli | Tornado Naked Tre 1130 |
| 2005-2009 | Benelli | Cafe Racer 1130 |
| 2005-2006 | Benelli | TNT 1130 Sport Evo |
| 2005 | Benelli | Titanium 05 |
| 2008-2010 | Benelli | Tornado 1130 Naked |
| 2004 | Benelli | Tornado Tre 900 RS |
| 2010-2011 | Benelli | TNT 1130 Café Racer |
| 2009 | Benelli | TNT Sport Evo |
| 2003 | Benelli | Tornado Tre 900 |
| 2005-2006 | Bimota | DB5 1000 Mille |
| 2007-2008 | Bimota | DB5R |
| 2008 | Bimota | DB6 1000 Delirio |
| 2007 | Bimota | DB6 Delirio |
| 2006-2007 | Ducati | 999 Monster S4R |
| 2007-2008 | Ducati | 999 S |
| 2003 | Ducati | 749S |
| 2004-2006 | Ducati | 749R |
| 2007-2008 | Ducati | 998 Monster S4R Testastretta |
| 2002 | Ducati | 998R |
| 2003 | Ducati | 999 Testasretta |
| 2005-2006 | Ducati | 999R |
| 2005-2006 | Ducati | 749 |
| 2002 | Ducati | 998S |
| 2003 | Ducati | 749 Testastretta |
| 2001 | Ducati | 748 SPS |
| 2008, 2009, 2012, 2013 | KTM | 690 SMR |
| 2008-2011 | KTM | 990 Supermoto R |
| 2008-2011 | KTM | 990 Supermoto |
| 2009-2011 | KTM | 990 Adventure |
| 2008-2016 | KTM | 690 SMC |
| 2004-2011 | KTM | 990 Super Duke |
| 2009-2011 | KTM | 990 SMT |
| 2010-2011 | KTM | 990 Supermoto T |
| 2005-2007 | KTM | 950 Supermoto |
| 2008-2011 | KTM | 690 Duke |
| 2021-2023 | KTM | 690 SMC-R |
| 2007-2010 | Triumph | Speed Triple 1050 |
| 2011-2012 | Triumph | Speed Triple ABS |
| 2004 | Mondial | 1000 Starfighter |
| 2004 | Mondial | 1000 EVO |
| 2004 | Mondial | 1000 RZ Nuda |
| 2006-2008 | MV Agusta | Brutale 910 R |
| 2006 | MV Agusta | F4 1000 R |
| 2009 | MV Agusta | F4 RR 312 1078 |
| 2007 | MV Agusta | F4-1000R |