| Specification | Value |
|---|---|
| Type | Sintered Metal |
| Width | 49.5 mm / 1-15/16" |
| Mounting Position | Front |
| Thickness | 19/64" / 7.5 mm |
| Length | 2-47/64" / 69.5 mm |
| Material | Copper Alloy |
| Units | Set of 2 |
| Riding Style | Street |
| Product Name | Brake Pad |
| Style | RDP Racing |
- Pads have a quick break-in period so you get maximum performance fast
- DP Brakes design and materials ensure consistent, hard stops and fade-free performance
- Sintered metal compounds outlast more conventional organic or aramid pads
- RDP Race pads are for race/track use only; not for street use. Any other use could result in death or serious injury.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2003-2006 | Kawasaki | Z1000 |
| 2017-2024 | Kawasaki | ZR900 Z900 ABS |
| 2017-2019 | Kawasaki | ZR900 Z900 |
| 2002-2003 | Kawasaki | ZX900 Ninja ZX-9R |
| 2016 | Kawasaki | ZR800 Z800 ABS |
| 2020 | Kawasaki | Z 900 |
| 2009-2012 | Triumph | Speed Triple 675 R |
| 2013, 2015, 2017 | Triumph | Street Triple 675 RX |
| 2007-2011 | Triumph | Tiger 1050 SE |
| 2021 | Triumph | Tiger 850 Sport |
| 2016 | Triumph | Street Triple Rx |
| 2007-2011 | Triumph | Tiger 1050 |
| 2005-2006 | Triumph | Speed Triple 1050 |
| 2014 | Triumph | Street Triple Rx SE |
| 2008-2010 | Victory | Vegas Jackpot Cory Ness Signature Series |
| 2008-2012 | Victory | Hammer S |
| 2010-2016 | Victory | Hammer 8-Ball |
| 2014-2017 | Victory | Hardball |
| 2010-2016 | Victory | Boardwalk |
| 2010-2016 | Victory | Cross Country |
| 2010-2016 | Victory | Cross Roads 8-Ball |
| 2015-2017 | Victory | Gunner |
| 2012-2013 | Victory | Hard-Ball |
| 2008-2011 | Victory | Kingpin 8-Ball |
| 2008-2016 | Victory | Vegas 8-Ball |
| 2012-2017 | Victory | Judge |
| 2008-2012 | Victory | Kingpin |
| 2011 | Victory | Zach Ness Vegas |
| 2008-2010 | Victory | Hammer |
| 2011-2016 | Victory | Jackpot |
| 2016 | Victory | Magnum X-1 Stealth Edition |
| 2008-2009 | Victory | Vegas Low |
| 2008 | Victory | Arlen Ness Jackpot |
| 2009-2010 | Victory | Cory Ness Jackpot |
| 2015-2016 | Victory | Magnum |
| 2008-2016 | Victory | Vegas |
| 2010 | Victory | Vegas Arlen Ness Signature Series |
| 2008-2009 | Victory | Kingpin Tour |
| 2015 | Victory | Magnum X-1 |
| 2009 | Suzuki | GSX 1300 BK |
| 2008 | Suzuki | GSX1300BK B-King |