| Specification | Value |
|---|---|
| Product Name | Brake Pad |
| Style | RDP Racing |
| Thickness | 8.5 mm / 21/64" |
| Width | 2-3/16" / 55.5 mm |
| Mounting Position | Front |
| Riding Style | Street |
| Length | 2-3/4" / 69.7 mm |
| Material | Copper Alloy |
| Units | Set of 2 |
| Type | Sintered Metal |
- Pads have a quick break-in period so you get maximum performance fast
- DP Brakes design and materials ensure consistent, hard stops and fade-free performance
- Sintered metal compounds outlast more conventional organic or aramid pads
- RDP Race pads are for race/track use only; not for street use. Any other use could result in death or serious injury.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1997-2000 | Suzuki | GSF1200S Bandit |
| 1997-2000 | Suzuki | GSF 1200 Bandit SA |
| 1988-1993 | Suzuki | GSX-R750 |
| 1992-1993 | Suzuki | GSX-R600 |
| 1994-1997 | Suzuki | RF900 |
| 1994 | Suzuki | GSX-R 600 |
| 1989-1992 | Suzuki | GSX-R1100 |
| 2000-2003 | Triumph | TT600 |
| 2003-2004 | Triumph | Speed Four 600 |
| 2004-2009 | Triumph | Rocket III |
| 2004-2009 | Triumph | Rocket III Touring |
| 2004-2009 | Triumph | Rocket III 2300 ABS |
| 2004-2009 | Triumph | Rocket III Roadster |
| 1995-1997 | Triumph | Sprint |
| 1999-2006 | Triumph | Daytona 955i |
| 1993 | Triumph | Trophy 1200 |
| 1994 | Triumph | Daytona 900 |
| 1999-2004 | Triumph | 955 Sprint RS |
| 1994-1995 | Triumph | Daytona 1200 |
| 1997-1998 | Triumph | Daytona T595 |
| 2004 | Triumph | Daytona 600 |
| 2004-2009 | Triumph | Rocket III Classic |
| 1999-2001 | Triumph | Sprint ST |
| 2005 | Triumph | Daytona 650 |
| 1997-1998 | Triumph | Speed Triple T509 |