| Specification | Value |
|---|---|
| Product Name | Brake Pad |
| Thickness | 21/64" / 8.3 mm |
| Mounting Position | Front |
| Material | Copper Alloy |
| Riding Style | Street |
| Width | 3-57/64" / 2-3/16" / 55 mm / 98.8 mm |
| Style | RDP Racing |
| Units | Set of 2 |
| Length | 4-15/32" / 1-3/4" / 113.3 mm / 44,6 mm |
| Type | Sintered Metal |
- Pads have a quick break-in period so you get maximum performance fast
- DP Brakes design and materials ensure consistent, hard stops and fade-free performance
- Sintered metal compounds outlast more conventional organic or aramid pads
- RDP Race pads are for race/track use only; not for street use. Any other use could result in death or serious injury.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2015-2024 | Yamaha | YZF-R3 |
| 2022 | Yamaha | YZF-R3 World GP 60th Anniversary Edition |
| 2021 | Yamaha | YZF-R3 Monster Energy Yamaha MotoGP Edition |