| Specification | Value |
|---|---|
| Material | Copper Alloy |
| Riding Style | Street |
| Product Name | Brake Pad |
| Thickness | 21/64" / 8.5 mm |
| Units | Set of 4 |
| Width | 1-57/64" / 1-49/64" / 44.7 mm / 48.1 mm |
| Length | 1-7/32" / 2-7/16" / 30.9 mm / 61.9 mm |
| Mounting Position | Front |
| Type | Sintered Metal |
| Style | RDP Racing |
- Pads have a quick break-in period so you get maximum performance fast
- DP Brakes design and materials ensure consistent, hard stops and fade-free performance
- Sintered metal compounds outlast more conventional organic or aramid pads
- RDP Race pads are for race/track use only; not for street use. Any other use could result in death or serious injury.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2007-2014 | Yamaha | YZF-R1 |
| 2009-2020 | Yamaha | VMX1700 V-Max |
- Supplier:
- Parts Unlimited