| Specification | Value |
|---|---|
| Width | 48.8 mm / 1-59/64" / 48,8 mm (1-59/64") |
| Product Name | Brake Pad |
| Length | 69,4 mm (2-47/64") / 2-47/64" / 69.4 mm |
| Riding Style | Street |
| Thickness | 5/16" / 7.9 mm / 7,9 mm (5/16") |
| Mounting Position | Front |
| Type | Sintered Metal |
| Material | Copper Alloy |
| Units | Set of 2 |
- GG friction material
- Equal performance in wet or dry conditions
- No brake fade
- Ideal replacement on off-road bikes where durability is the prime requirement
- Gray-colored aluminum oxide-based ceramic material on rear of backplate works as a heat-shield in high-stress conditions
- Supplier:
- Parts Unlimited