| Specification | Value |
|---|---|
| Length | 98,8 mm (3-57/64") / 3-57/64" / 98.8 mm |
| Material | Copper Alloy |
| Thickness | 8.3 mm / 8,3 mm (21/64") / 21/64" |
| Riding Style | Street |
| Width | 1-31/32" / 50.1 mm / 50,1 mm (1-31/32") |
| Style | SDP Sport HH+ |
| Units | Set of 2 |
| Product Name | Brake Pad |
| Type | Sintered Metal |
| Mounting Position | Front |
- Powerful, industry-high HH+ friction-rated sintered metal
- High-tech ceramic heat shield eliminates brake fade
- Dust-free compound design
- Quick break-in so you get maximum braking ability fast
- Front wheel use only.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1995-2001 | BMW | R 1100 RTL ABS |
| 2002 | BMW | R 850 R |
| 1996-2001 | BMW | R850R |
| 1998-1999 | BMW | R 1200 C Montana |
| 1998-2002 | BMW | R 850 RT |
| 2000 | BMW | R1200C Montana |
| 1998-2000 | BMW | R 1200 C Montauk |
| 1996, 1997, 1998, 1999, 2001 | BMW | R1100RT ABS |
| 1996-2001 | BMW | R1100RT |
| 2000 | BMW | R1100RT SE |
| 1995, 1998, 1999, 2000, 2001 | BMW | R 1100 RTL |
| 1998-2000 | BMW | R 1200 C Stiletto |
| 1998-2000 | BMW | R1200C |
| 1998-2000 | BMW | R 1200 CS ABS |
| 1999-2000 | BMW | K1200LTC |
| 1996-1997 | BMW | R1100RTL |
| 1999-2000 | BMW | R 1200 CS Euro |
| 1998-1999 | BMW | R 1200 C Pheonix |
| 1999-2000 | BMW | K1200LT |
| 1998 | BMW | R1200C Euro |
| 1999-2000 | BMW | K 1200 LT Elite |
| 1998-1999 | BMW | R1200C Classic |
| 1999-2000 | BMW | K 1200 LT ABS |
| 2000 | BMW | R1200C Phoenix |
| 2000 | BMW | R 1200 CS Classic |