| Specification | Value |
|---|---|
| Length | 91.6 mm / 3-39/64" / 91,6 mm (3-39/64") |
| Width | 2-1/32" / 51,5 mm (2-1/32") / 51.5 mm |
| Thickness | 8.3 mm / 21/64" / 8,3 mm (21/64") |
| Product Name | Brake Pad |
| Mounting Position | Rear / Front |
| Units | Set of 2 |
| Type | Sintered Metal |
| Material | Copper Alloy |
| Riding Style | Street |
- Pads have a short break-in period so you get peak braking performance fast
- Design and materials ensure consistent, hard stops and fade-free performance
- Sintered metal compound lasts twice as long as organic pads
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1998-2002 | Buell | M2 Cyclone |
| 1999-2002 | Buell | X1 Lightning |
| 1998-2002 | Buell | S3T Thunderbolt |
| 2002 | Buell | M2L Cyclone |
| 1998-2002 | Buell | S3 Thunderbolt |
| 2001 | Buell | M2 Cyclone Low |
| 1998 | Buell | S1 White Lightning |
| 1998 | Buell | S1 Lightning |
| 2002 | Buell | XB9R Firebolt |
| 2002 | Buell | X1W White Lightning |
| 1998-1999 | Kawasaki | Ninja ZX-7 RR |
| 1996-1997 | Kawasaki | ZX750 Ninja ZX-7RR |
| 2000-2002 | MV Agusta | F4-S |
| 2006-2008 | MV Agusta | Brutale 910 S |
| 1999 | MV Agusta | F4 750 S |
| 2004-2006 | MV Agusta | F4 1000 |
| 2003 | MV Agusta | F4-750 S |
- Supplier:
- Parts Unlimited