| Specification | Value |
|---|---|
| Mounting Position | Front |
| Width | 1-29/32" / 48.6 mm / 48,6 mm (1-29/32") |
| Product Name | Brake Pad |
| Thickness | 23/64" / 9,3 mm (23/64") / 9.3 mm |
| Length | 117,8 mm (4-5/8") / 117.8 mm / 4-5/8" |
| Type | Sintered Metal |
| Units | Set of 2 |
| Material | Copper Alloy |
| Riding Style | Street |
- Pads have a short break-in period so you get peak braking performance fast
- Design and materials ensure consistent, hard stops and fade-free performance
- Sintered metal compound lasts twice as long as organic pads
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2014-2016 | Harley-Davidson | XL1200V Seventy-Two |
| 2014-2019 | Harley-Davidson | XL883L SuperLow |
| 2014-2017 | Harley-Davidson | XL1200T SuperLow 1200T |
| 2014-2019 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 2014-2022 | Harley-Davidson | XL1200X Forty-Eight |
| 2014-2022 | Harley-Davidson | XL883N Iron 883 |
| 2016-2020 | Harley-Davidson | XL1200CX Roadster |