| Specification | Value |
|---|---|
| Length | 94.3 mm / 94,3 mm (3-23/32") / 3-23/32" |
| Thickness | 23/64" / 9 mm (23/64") / 9 mm |
| Product Name | Brake Pad |
| Width | 37 mm (1-29/64") / 1-29/64" / 37 mm |
| Type | Sintered Metal |
| Units | Set of 2 |
| Mounting Position | Front |
| Material | Copper Alloy |
| Riding Style | Street |
- Pads have a short break-in period so you get peak braking performance fast
- Design and materials ensure consistent, hard stops and fade-free performance
- Sintered metal compound lasts twice as long as organic pads
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2015 | Harley-Davidson | XG500 Street 500 |
| 2015 | Harley-Davidson | XG750 Street 750 |
- Supplier:
- Parts Unlimited