| Specification | Value |
|---|---|
| Width | 52,5 mm (2-1/16") / 52.5 mm / 2-1/16" |
| Length | 127 mm (5") / 5" / 127 mm |
| Mounting Position | Rear |
| Material | Copper Alloy |
| Riding Style | Street |
| Thickness | 7.5 mm / 19/64" / 7,5 mm (19/64") |
| Type | Sintered Metal |
| Units | Set of 2 |
| Product Name | Brake Pad |
- Pads have a short break-in period so you get peak braking performance fast
- Design and materials ensure consistent, hard stops and fade-free performance
- Sintered metal compound lasts twice as long as organic pads
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2012-2017 | Harley-Davidson | FLS Softail Slim |
| 2013-2017 | Harley-Davidson | FXSB Breakout |
| 2008-2017 | Harley-Davidson | FXDB Street Bob |
| 2008-2017 | Harley-Davidson | FLSTF Fat Boy |
| 2008-2010 | Harley-Davidson | FXSTC Softail Custom |
| 2008-2014 | Harley-Davidson | FXDC Super Glide Custom |
| 2010-2016 | Harley-Davidson | FLSTFB Fat Boy Lo |
| 2008-2011 | Harley-Davidson | FXCWC Rocker C |
| 2008-2017 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2008-2009 | Harley-Davidson | FXSTB Night Train |
| 2008-2017 | Harley-Davidson | FXDF Fat Bob |
| 2016-2017 | Harley-Davidson | FLSS Softail Slim S |
| 2016-2017 | Harley-Davidson | FXDLS Low Rider S |
| 2008-2010 | Harley-Davidson | FXD Dyna Super Glide |
| 2008-2017 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2008, 2009, 2015, 2016, 2017 | Harley-Davidson | FXDL Dyna Low Rider |
| 2008, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017 | Harley-Davidson | FXDWG Dyna Wide Glide |
| 2011-2013 | Harley-Davidson | FXS Blackline |
| 2012-2016 | Harley-Davidson | FLD Switchback |
| 2016-2017 | Harley-Davidson | FLSTFBS Fat Boy S |
| 2008-2011 | Harley-Davidson | FLSTSB Cross Bones |
| 2008-2009 | Harley-Davidson | FXCW Rocker |
- Supplier:
- Parts Unlimited