| Specification | Value |
|---|---|
| Thickness | 8 mm (5/16") / 5/16" / 8 mm |
| Mounting Position | Front |
| Length | 67,8 mm (2-43/64") / 2-43/64" / 67.8 mm |
| Product Name | Brake Pad |
| Width | 2-1/8" / 54 mm (2-1/8") / 54 mm |
| Type | Sintered Metal |
| Material | Copper Alloy |
| Riding Style | Street |
| Style | SDP Sport HH+ |
| Units | Set of 2 |
- Powerful, industry-high HH+ friction-rated sintered metal
- High-tech ceramic heat shield eliminates brake fade
- Dust-free compound design
- Quick break-in so you get maximum braking ability fast
- Front wheel use only.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1993-1997 | Honda | CBR900RR |
| 1994-1995 | Honda | RVF750R RC45 |
| 2002-2007 | Honda | CB900F 919 |
| 2006-2008 | Honda | VTR1000F Super Hawk 996 |
| 1988-1990 | Honda | VFR750R RC30 |
| 1998-2005 | Honda | VTR1000 Super Hawk |
| 1993-1996 | Honda | CB1000F |
- Supplier:
- Parts Unlimited